1. Optiker i Stockholm

OPTIKER I STOCKHOLM

Om du söker en optiker i centrala Stockholm så är du välkommen att besöka någon av våra 16 butiker på lättillgängliga lägen i City, Södermalm, Östermalm, Kungsholmen och Liljeholmen. Vill du göra en synundersökning i Stockholmsområdet så finns det nästan alltid en optiker nära där du bor. 

Besök gärna någon av våra butiker på Götgatan, Fridhemsplan, St Eriksplan, Drottninggatan, Odengatan för att göra en synundersökning eller vill se vårt utbud av glasögon.

Vi kan erbjuda följande synundersökningar:

• Synundersökning glasögon
• Synundersökning linser
• Synundersökning körkort
• Synundersökning för barn och ungdom
• Nytillpassning av linser – för dig som aldrig haft kontaktlinser tidigare.

Flagship Stores på Norrmalmstorg och Hötorget

Vi är också mycket stolta över att kunna erbjuda våra Flagship Store, eller flaggskeppsbutiker, på Norrmalmstorg och Hötorget i Stockholm där du kan prova tusentals olika glasögon. Butiken har ett unikt sortiment av varumärken. 

Välj din närmsta optiker i Stockholm!


City

Synsam Hötorget

Kungsgatan 48, 111 35 Stockholm

08-20 79 26 hotorget@synsam.com Idag öppnar vi 10:00
Synsam Recycling Outlet Stockholm Drottninggatan

Drottninggatan 78, 111 36 Stockholm

08-4110800 drottninggatan@synsam.com Idag öppnar vi 10:00
Synsam Recycling Outlet Stockholm Odenplan

Norrtullsgatan 10, 113 27 Stockholm

08-20 34 00 recyclingoutlet.odenplan@synsam.com Idag öppnar vi 10:00
Synsam Stockholm Gallerian

Hamngatan 37, Gallerian, 111 53 Stockholm

08-454 35 00 gallerian@synsam.com Idag öppnar vi 10:00
Synsam Stockholm Norrlandsgatan

Norrlandsgatan 10, 111 43 Stockholm

08-679 87 89 norrlandsgatan@synsam.com Idag har vi stängt
Synsam Stockholm Norrmalmstorg

Hamngatan 8, 111 46 Stockholm

08-30 00 67 norrmalmstorg@synsam.com Idag öppnar vi 10:00
Synsam Stockholm Odenplan

Karlbergsvägen 10, Odenplan, 113 27 Stockholm

08-611 11 61 odenplan@synsam.com Idag öppnar vi 10:00
Synsam Stockholm Sergels Torg

Sergelarkaden 12, 111 57 Stockholm

08-21 20 44 sergel@synsam.com Idag öppnar vi 10:00
Synsam Stockholm Sveavägen

Odengatan 49, 113 51 Stockholm

08-406 05 00 sveavagen@synsam.com Idag öppnar vi 10:00

Kungsholmen

Synsam Recycling Outlet Stockholm Fridhemsplan

Sankt Eriksgatan 44, 112 34 Stockholm

08-720 50 30 fridhemsplan@synsam.com Idag öppnar vi 10:00
Synsam Stockholm Kungsholmstorg

Hantverkargatan 31, 112 21 Stockholm

08 - 80 40 70 kungsholmstorg@synsam.com Idag öppnar vi 09:00
Synsam Stockholm S:t Eriksplan

S:t Eriksplan 8, 113 32 Stockholm

08-31 45 55 steriksplan@synsam.com Idag öppnar vi 09:00
Synsam Stockholm Västermalmsgallerian

Sankt Eriksgatan 45, 112 34 Stockholm

08-744 63 60 vastermalmsgallerian@synsam.com Idag öppnar vi 10:00

Södermalm

Synsam Stockholm Hornstull

Långholmsgatan 25C, 117 33 Stockholm

08-720 08 00 hornstull@synsam.com Idag öppnar vi 10:00
Synsam Stockholm Mariatorget

Hornsgatan 62, 118 21 Stockholm

08-55602550 mariatorget@synsam.com Idag öppnar vi 09:30
Synsam Stockholm Ringen

Götgatan 132, 118 62 Stockholm

08-640 06 70 ringen@synsam.com Idag öppnar vi 10:00

Östermalm

Synsam Stockholm Fältöversten

Karlaplan 13, 115 20 Stockholm

08-662 69 67 faltoversten@synsam.com Idag öppnar vi 10:00
Synsam Stockholm Nybrogatan

Nybrogatan 9, 114 34 Stockholm

08-679 56 60 nybrogatan@synsam.com Idag öppnar vi 09:00

Hagastaden

Synsam Stockholm Hagastaden

Norra Stationsgatan 83A, 113 65 Stockholm

08-20 92 07 hagastaden@synsam.com Idag öppnar vi 09:30

Liljeholmen

Synsam Stockholm Liljeholmen

Liljeholmstorget 5, 117 63 Stockholm

08-645 62 40 liljeholmen@synsam.com Idag öppnar vi 10:00